Who Loves The Sun

DSCF1378

 


 

Bu sabah sırf gün doğumunu izlemek için sabah 5:20 de uyandım. Biraz dolandım camlardan bakmaya çalıştım ama göremedim. Sonra evdekileri uyandırma pahasına o garip ses çıkaran merdivenlerden terasa çıktım(ve babamı uyandırdım). Gerçek anlamda ilk defa izledim güneşin doğuşunu. Daha önce arkadaşlarla sabahlayıp yine terasta izlediğimiz olmuştu ama hiç bu kadar güzel gözükmemişti veya ben hiç farkedememiştim. Ama bu sabah gördüğümde farkettim. Ne kadar güzel ve eşsiz olduğunu.. Ve izlerken bir şey suratıma tokat gibi çarptı. O zaman daha iyi farkına vardım aslında neden güneşin doğuşuyla batışının bu kadar güzel gözüktüğünü.. Bu ilk izlenim, ilk tanışmayla ve de son kez bakmakla aynı şeydi. İlk kez merhaba dememizle son kez güle güle dememizdi. Hatta aşk gibiydi de. Onunla ilk tanışınca farkediyorsun ne kadar güzel olduğunu. Sonra zaman geçiriyorsun ve bu sırada o zamanın ne kadar değerli olduğunu farketmiyorsun bile. Aynı güneş gibi en tepeye kadar çıkıyor ve yavaşça tekrar aşağı iniyor ama biz onun aslında hala ne kadar güzel gözüktüğünü farketmiyoruz, bakmıyoruz. Sonra gün batımı geliyor. Birini ya da bir şeyi bıraktığımız, ayrıldığımız zaman. İşte o zaman tekrar bakıyoruz. İşte o an ne kadar eşsiz, güzel ve nadir bir şey olduğunu  farkettiğimiz an. Tüm o geçirdiğimiz zamanın, harcadığımız emeğin, tüm o birlikte geçirdiğimiz zamanın, konuşmaların, kahkahalardan gözyaşlarına kadar her şeyin… Tam da sonda ne kadar muhteşem olduğunun farkına varıyoruz ama izlemekten başka bir şey yapamıyoruz, sadece bakıyoruz belki buruk bir gülümsemeyle ya da memnuniyetle, minnetle.. Ve bu tekrar tekrar oluyor, tüm hayatımız boyunca, her seferinde de o anın farkına varmayı unutuyoruz, ne kadar güzel olduğunun ve her seferinde de sonunda sadece izliyoruz.. Ne kadar eşsiz ve nadir olduğunu sonda farkediyoruz. 

Kendimi ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama bu sabah bunu farkettiğimden beri düşünmeden edemedim. Ne kadar doğru olduğunu düşünmeden duramadım. Ve sadece bunu yazmak istedim. Böyle bir gerçeği görmezden gelemezdim çünkü, gelemeyiz..

Today i woke up at 5:20 am to watch the sunrise for the first time in my life in a real way. I’ve watched it before in our terrace when we stayed up all night with the friends but it never that look beautiful before or maybe i never realized it. For a long time i was planning to wake up to watch the sunrise but everytime i set my alarm i just closed it and keep sleeping, everytime i felt too tired to wake up for it but this morning i finally woke up with a really good excitement and even if i stressed out to not wake up anyone i still took the stairs that make really weird noise and went to our terrace to watch it(and woke up my dad).. It was so beautiful to deny. I felt so blessed and everywhere were so silent with the only nature sounds.. It was a really worth moment and i just want to do it everyday.. And when i was watching the sunrise suddenly it hit me. I’ve realized it why sunrises and also the sunsets looks amazing. It’s the same thing with the first expression and the last one. When we say hello to someone or someting and when we say goodbye. It’s even like love. When you first met she or he is amazingly beautiful. Then you spent time and you don’t realize how precious it is, like the sun it goes up to the down but we never realize how it still look beautiful then it goes down, sunset. At the moment that we leave someone or something, when we break up and know never talk each other again, or when we know it’s the last time.. Then we look at it again and realize how actually rare it is. All the times that you spent together, all the conversations that you made, laughs to tears.. At the last moment you finally aware of how beautiful it was but only thing you can do is watching. Maybe with a broken smile or a gladly look.. Then it happens again and again in our whole life. But everytime we live it we always forget to admire it while at the moment and just watch it at the last moment and see how it was. How it was so beautiful and rare.  

I don’t know if i really explain myself but i think about it a lot. Hope you can understand what i meant too. Because when i realized it i just can’t stop to think about it and think about how true it is. So i wanted to write it. Because i think it was a truth that i can’t deny, we can’t deny… 


DSCF1374DSCF1375DSCF1379DSCF1381DSCF1383DSCF1385DSCF1388